Jdi na obsah Jdi na menu
 


Den Země KDE ŽIJEME?

23. 4. 2010

 

 

Po dlouhé zimě jsme se těšili na jaro. Když slezl sníh,čekalo nás v centru Halže nemilé překvapení. Celý park a okolí bytovek pokrývalo obrovské množství odpadků. Zdálo se, že to nikomu nevadí - mezi kartony, peřím, kusy polystyrenu, plechovkami, plastovými lahvemi a střepy v parku vesele pobíhaly děti a mistrně se vyhýbaly psím hovínkům, mezi nedopalky a zbytky vánočních ozdob před bytovkami si užívali prvních slunečních paprsků dospělí ...Tuto „idylku“ jsem nafotila 23.3.2010. Fotografie jsme využili v rámci Dne Země jako motivaci k diskuzi o životním prostředí v naší obci. 

Nepořádek uklidili zaměstnanci OÚ. Po měsíci - 21.4. jsme se vydali na úklid my- žáci a učitelky ZŠ – a odpadků jsme opět našli víc než dost.  

Co s tím? Líbí se nám park-smetiště ? Kdo odpadky pohazuje? Kdo by je měl uklidit? 

Zde jsou názory našich žáků.                J.Kočandrlová

 

 

 

NÁZORY PÁŤÁKŮ: 

 

Kristina Dokoupilová: 

Žiji v malé vesnici jménem Halže. Když slezl sníh, tak jsem viděla, kolik je tu odpadků.Běhá mi mráz po zádech, když si představím, že jsme si na tom hráli. Myslím si, že ty odpadky většinou odhazujou LIDÉ MEZI 14  A 18 LETY. Myslím si, že lidé by se měli zamyslet nad tím, co dělají a neodhazovat odpadky. 

 

Lukáš Mašek: 

Fakt to  tak vypadalo, jak na skládce . Podle mě je i něco práce dětí z naší školy,jak všichni říkali, a i nějací vandalové a i určitě nějací ti malí, ale i velcí kluci. Podle mě to dělají proto, aby na sebe upoutali pozornost, a aby si jich každý všímal nebo se jim nelíbí obec. Žijeme v Halži, ale když jsem se díval na fotky, tak jsem myslel, že žiji na skládce . Potom jak slezl sníh, tak to tu jak na skládce vypadalo. 

Podle mě by se v Halži měl udělat rozpis, podle kterýho  by se uklízelo.   

 

Klára Sečkářová: 

Žiji v Halži, tuhle obec mám ráda. Ale máme tu dost nepořádku. 

Když  slezl sníh, tak se to všechno ukázalo.   Hlavně v parku, kde jsme se klouzali. 2.4. jsme uklízeli ke dni Země.Našli jsme kartony, plechovky, papírky od bonbonů, skleněné lahve.Nepořádek je hlavně od zlobivých děcek Podle mě by se tu mělo uklízet a ne dělat nepořádek. 

 

TEREZA POLACHOVÁ

Žiji ve Ctiboři. Úplně normálně a v klidu řeknu, že je u nás, jako ve Ctiboři, je daleko menší nepořádek než tady, jako v Halži. Žijeme skoro, jako na skládce. Když slezl sníh, bylo tady ještě víc nepořádku, než před zimou. 

22. 4. 2010, jsme sbírali odpadky a řeknu vám, že to v Halži docela prokouklo. To, že je tu teď čisto a uklizeno, za to z části ručíme my, jako ZŠ Halže, a obec, JAKO JEJÍ ZAMĚSTNANCI.   

Řeknu vám že je to hrůza, 

žít jako na skládce, 

daleko hezčí by byla krása, 

na našem okolí a zahrádce. 

 

 

Kateřina Rosochová: 

Žiji ve Ctiboři, ale do Halže každodenně dojíždím do školy. Jeden den jsme se vydali uklízet v blízkosti naší školy. Odpadků jsme našli hodně. Šli jsme od školy, po cestě až do parku. Odpadků jsme našli nepočitatelně mnoho. Dávali jsme je do igelitových pytlů a pro jistotu jsme je uklízeli v rukavicích. 

Když slezl sníh, málem jsme se zhrozili. Jeden odpadek ležel vedle druhého. No prostě hrůza. Také kvůli tomu, že byl Den Země jsme se rozhodli všechen nepořádek sesbírat. Našli jsme tam roztrhaný polštář, plechovky, kapesníky, obaly od bonbonů, další jiné papírky, víčka od piva, nedopalky od cigaret, kartony, vánoční ozdoby, ale také skleněné a rozbité lahve.  

Tuto nepořádnou práci by měli uklízet lidé od obce, ale také lidé, kteří tento nepořádek (spíše „bordel“) udělali. My jsme obci také trochu pomohli, i my ze Ctiboře. 

 Nejlepší by bylo, kdyby nepořádek nedělal vůbec nikdo. Tedy nikdo, od nás, i z Halže. A když to ty lidi dělají, tak ať si to také sami uklidí, a ne my a obec za ně.  

 

PAVEL TRÁVNÍČEK : 

Žiju v Halži. Halže je docela malá vesnička na západu České republiky, ale nepořádku je tu dost. Letos, když slezl sníh všude bylo hodně nepořádku. Na Den Země jsme se se školou vydali nepořádek uklidit. Já si myslím, že nejvíce nepořádku bylo u bytovek a v parku. Nepořádek dělají asi skoro všichni. Každý asi už někdy vyhodil nějaký papírek od bonbonů na zem, ale teď vím, jaký nepořádek dokáže udělat pár takových papírků.Všichni lidé by se měli zamyslet a vyhazovat odpadky  do košů. 

 

JESIKA WÖHRLOVÁ: 

22. 4. 2010 byl Den Země.Bydlím v Halži. 

 Halže je velká vesnice. Ale teprve teď jsem viděla, jaký je tady nepořádek. Připadala jsem si jako na skládce.  

Když slezl sníh, byl tady větší nepořádek, než když tady sníh ještě ani nebyl. 

 Ani nevím čí je to práce.  

Ale spíš to odhazují lidé od 14 do 18 let. Asi ti kteří to odhazují by se měli zamyslet a odpadky by měli házet do koše, ale ne na zem.  

 

HANA PAZDEROVÁ: 

Bydlím ve Ctiboři a do Halže jezdím do školy. 

21.4. 2010 jsme měli ve škole Den země, a proto jsme se vydali uklízet okolí školy. 

Odpadu tu bylo opravdu hodně . Odpad jsme sbíraly do pytlů. 

Nejvíce jsme našly papírových kapesníků a nedopalků  z cigaret. 

23.4. nám paní učitelky ukázaly fotky jak to tady vypadalo, když slezl sníh. 

Na fotkách toho bylo spoustu např. kartony, polštář , vánoční ozdoby a vánoční stromeček a mnoho dalších věcích. 

Myslím si že takový nepořádek dělají hlavně puberťáci,ale i děti a možná i dospělí lidé. Kdybych měla srovnat Ctiboř s Halží, tak bych řekla, že v Halži je větší nepořádek, i když ve Ctiboři to taky není úplně čisté. 

Odpad by měli lidé házet do košů nebo do popelnic, aby to tu nevypadalo jako na smetišti.

 

 A JAKÝ JE VÁŠ NÁZOR ?

 

 

Náhledy fotografií ze složky Den Země KDE ŽIJEME?